Prawidłowe żywienie kobiet w trakcie ciąży i podczas karmienia piersią, a także odpowiednio zbilansowane posiłki w pierwszych latach naszych maluchów ma ogromne znaczenie nie tylko na ich wzrost, ale również na odległe skutki zdrowotne. Dzięki naszej sumienności, systematyczności i odpowiedniej wiedzy możemy wyuczyć nasze pociechy jak połączyć te wszystkie aspekty. Ma to ogromny wpływa na harmonijny rozwój układu nerwowego naszych dzieci, jest to warunek do prawidłowego rozwoju kości i mięśni oraz daje to ochronę przed otyłością, która wiąże się nie tylko ze sferą fizyczną, ale również psychiczną.

          „Naturalne karmienie piersią” Jest to właściwy sposób karmienia noworodków zarówna dla urodzonych o czasie, jak i tych przed/po terminie. Dzieci karmione pokarmem kobiecym mają mniejszą podatność na infekcje oraz zmniejsza to w przyszłości skłonności do chorób alergicznych. W okresie bezpośrednio po porodzie ma korzystny wpływ dla kobiet pozwalający na zmniejszenie krwawienie z dróg rodnych oraz pozwala na szybszy powrót do wagi sprzed ciąży, co daje lepsze samopoczucie. Karmienie piersią odbywa się przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka i dopiero po upływie tego czasu można wprowadzić pokarmy uzupełniające. Natomiast kontynuacja naturalnego karmienia kończy się w zależności od decyzji matki i dziecka, lecz nie ma tu ściśle określonego czasu.

          W sytuacji gdy dziecko nie może być karmione piersią lub pokarmem odciągniętym z piersi jest na to zamiennik w postaci mleka zmodyfikowanego. Jest to rodzaj żywienia pozyskiwane z naturalnego mleka krowiego, przetwarzane w warunkach przemysłowych i przede wszystkim w pełni zastępuje mleko matki. W zależności od wieku dziecka wyróżniamy mleko początkowe, które jest zalecane w pierwszym miesiącu życia dziecka oraz mleko następne przeznaczone dla drugiego kwartału życia malucha. Pamiętajcie, że jest to mleko, które w zupełności zaspakaja zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze, więc nie należy się martwić że Wasza pociecha będzie głodna.

          Drogi czytelniku pamiętaj o zdrowym rozsądku, każdą rade należy indywidualnie dopasować do potrzeb mamy i jej dziecka. Każdy z nas ma inne potrzeby, predyspozycje i możliwości, dlatego nie martwcie się bo powyższe sposoby karmienia są odpowiedni dla naszych pociech.

Umiejętności dzieci oraz rodzaje podawanych posiłków do 2 roku życia (tabela).

  Wiek dziecka  Zdobyte
umiejętności
  Rodzaj
pokarmu
  Przykładowe pokarmy    Porady  
  0-4
miesiąc
życia
Odruch ssania
Odruch połykania
Odruch wymiotny z początku „mielenie” językiem
Płyny  Mleko matki
lub mleko modyfikowane
Przez pierwsze 5 miesięcy
życia dziecka należy
karmić mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym.
Karmienie piersią dostarcza wszystkie składki odżywcze, których potrzebuje.  
  5-6
miesiąc
życia
Odruch żucia ustabilizowanie żuchwy, gryzienie  Konsystencja posiłków w formie gładkiejRozgniecione ugotowane warzywa
(np. marchew, ziemniak),

Rozgniecione owoce
(np. banan) zmielone mięso, kaszki zbożowe  
Wprowadzaj posiłki stopniowo, posiłki uzupełniające można wprowadzić dopiero
po 5 miesiącu życia.
Dopiero po 6 miesiącu życiu dodatkowo do picia należy podać wodę, jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym to można wcześniej lub w sytuacjach, gdy dziecko za szybko przybiera na wadzę i chcemy dodatkowo przepajać wodą w celu małego oszukania malucha, żeby non stop nie było karmione.
  7-12
miesiąc
życia
Ruchy języka na boki rozwój motoryki małej umożliwiający samodzielne jedzenieKonsystencja posiłków w formie grudekrybykaszepieczywojogurt naturalnykefirWprowadź 2-3 posiłki uzupełniające, zadbaj o stałe pory posiłków, zachęcaj do samodzielnego jedzenia.  
  13-24
miesiąc
życia
ŻucieKonsystencja posiłków w formie większych cząstekWszystkie produkty
i pokarmy
Wprowadź 5 posiłków
(3 – główne, 2- uzupełniające), zadbaj o stałe pory posiłków, porcje muszą być mniejsze niż te dla dorosłych.  
Dominika Kamińska

Dominika Kamińska

Fizjoterapeuta Dziecięcy, Rehabilitacja, Aktywny Tryb Życia, Zdrowe Odżywianie, Sport