Przyszedł czas na omówienie pierwszego spotkania Waszej pociechy w gabinecie fizjoterapeutycznym. Jest to miejsca nie tylko przeznaczone do realizacji procesu rehabilitacyjnego, ale również na nauczenie i wytłumaczenie postępowania pielęgnacyjnego z Waszymi dopiero co narodzonymi dziećmi. Wykwalifikowany fizjoterapeuta powinien podczas wizyty ocenić funkcjonalnie maluszka, zalecić profilaktykę oraz pokazać krok po kroku sposoby pielęgnacyjne.

Do badania funkcjonalnego należy rozebrać malucha do pieluchy, ze względu na to,  żeby można było dokładnie dostrzec jego atuty. Następnie fizjoterapeuta ocenia dziecko w trzech aspektach, dopasowując umiejętności do danego wieku. Na początku oceniamy motorykę spontaniczną, są to samodzielne umiejętności, które dziecko potrafi wykonać bez pomocy drugiej osoby, np. od 6 tygodnia życia w pozycji na brzuszku dziecko potrafi utrzymać na kilka sekund główkę w linii środkowej ciała. Kolejno oceniane są reakcje ciała w otaczającej go przestrzeni, np. wodzenie wzrokiem za zabawką. Ostatnim bardzo ważnym elementem jest ocena dynamiki wygasania i pojawiania się wczesnoniemowlęcych odruchów, np. odruch chwytny stóp. Maluch jest badany w pozycji na brzuszku i plecach, obie te pozycje są bardzo ważne.

Pamiętajmy, że nie unikamy pozycji pronacyjnej, na brzuchu! Od samego początku dziecko musi znać to ustawienie, ponieważ jest potrzebne do uzyskania kolejnych etapów w rozwoju dziecka, takich jak obracanie, siadanie czy wstawanie. W trakcie analizy malucha w pozycji na brzuchu oceniane są mechanizmy podporowo – wyprostne, np. podpór na przedramionach. Natomiast w pozycji na plecach oceniamy nawiązanie kontaktu z otoczeniem, koordynacje wzrokowo-ruchową i reakcje chwytne. Dziecko na początku swojego życia widzi tylko kolor czarny, czerwony i żółty, a po ukończeniu 4 miesiąca życia zaczyna rozróżniać inne kolory i jego wzrok się wyostrza. Każdy fizjoterapeuta na koniec tak przeprowadzonego badania funkcjonalnego ocenia dziecko w sposób ilościowy, czyli jakie są zdobyte umiejętności przez malucha, według swojego wieku oraz w sposób jakościowy, czyli ocena w jaki sposób wykonuje dany ruch.

Zadaniem rodzica jest wypytanie o wszystkie niepokojące go aspekty. Dodatkowo warto poruszyć temat zagospodarowania otoczenia waszego dziecka, np. ustawienie łóżeczka. Tak jak już wspominałam we wcześniejszym poście pt.„ Pielęgnacja niemowląt jako podstawa rozwoju dziecka” należy pamiętać, że dziecko odkładamy do łóżeczka symetrycznie raz na lewą i prawą stronę. Dzięki tym czynnością nie rozwijamy u dziecka asymetrii, tzn maluch nie ma wtedy skłonności, żeby patrzeć tylko na jedną stronę. W 99% łóżeczko Waszej pociechy jest dosunięte do ściany dłuższym bokiem i przez to zawsze podchodzimy od tej samej strony, dlatego tak ważne jest symetryczne odkładanie malucha do swojego miejsca spania. Podczas gdy Wasza pociecha leży w swoim królestwie należy pamiętać, aby kręcąca karuzela był przyczepiona na środku bocznej barierki, a nie za głową dziecka.
Jest to mały szczegół, ale dzięki temu nie wzmagamy u malucha odchylania głowy do tyłu, co wiąże się z nadmierną stymulującą mięśni prostujących, przebiegających wzdłuż szyi i pleców. Pojawiające się wady postawy w przyszłości u dzieci, często wynikają z powstałych we wczesnych miesiącach życia dysproporcji siły mięśniowej.

Drodzy rodzice, opiekunowie dbajmy o profilaktykę Naszych dzieci, tak nie wiele potrzeba, aby w prosty sposób dowiedzieć się jak zadbać o maleństwa. Powyższy opis ma Was zachęcić i wytłumaczyć, że wizyta u fizjoterapeuty nie wiąże się tylko z postępowaniem rehabilitacyjnym, ale również ma na celu nauczyć i zalecić profilaktykę w warunkach domowych. Wizyty kontrolne są jak najbardziej wskazane, ze względu na to, że dzieci w pierwszych miesiącach swojego życia bardzo szybko się zmieniają, a ich rozwój błyskawicznie postępuje. Pewne zmiany powstają dopiero później i nie da się ich wcześniej wykryć, dlatego cykliczne spotkania z fizjoterapeutą mogę zapobiec przyszłym nieprawidłowościom w rozwoju malucha.

Dominika Kamińska

Dominika Kamińska

Fizjoterapeuta Dziecięcy, Rehabilitacja, Aktywny Tryb Życia, Zdrowe Odżywianie, Sport