W  pierwszych miesiącach życia Waszych dzieci największą trudnością będzie przeciwstawienie się sile grawitacji. Odruchy bezwarunkowe w sprawny sposób pozwolą im na odnalezienie się w otaczającym ich nowym środowisku. Prawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego umożliwi Waszym pociechom uczenia się coraz to trudniejszych czynności złożonych oraz kontroli swojego ciała w przestrzeni. Początek rozwoju Waszych dzieci to sprawa bardzo indywidualna i zróźnicowana. Ma on swój określony kierunek tzw. cefalokaudalny, czyli środek ciężkości przesuwa się od głowy do coraz to dalszych części ciała oraz proksymalno – dystalny –  rozwój stabilizacji w kierunku od środka ciała na zewnątrz. Umożliwia to w kolejnych miesiącach prawidłowy podpór, siad, czworakowanie i chodzenie.

Odpowiednia pielęgnacja od pierwszych miesięcy życia dziecka warunkuje prawidłowy rozwój i pozwoli osiagać dziecku coraz to nowe umiejetności. Na początku życia układ nerwowy Waszych maluchów jest jeszcze niedojrzały, dlatego każdy przekazywany im bodziec jest dla nich najważniejszy. Pielęgnacja dotyczy całodobowej stymulacji dziecka w rozwijaniu jego przyszłych umiejętności. Należy więc o nią zadbać najwcześniej jak to możliwe, najlepiej zaraz po porodzie. Plan opieki powinien być globalny, skupiający się na rozwoju ruchu, słuchu, mowy, wzroku oraz rozwoju emocjonalnego.

Codzienna pielęgnacja polega na systematycznej stymulacji, przy takich czynnościach jak: ubieranie, rozbieranie, przewijanie pieluch, noszenie, podnoszenie, kąpanie czy karmienie. Pierwszym, bardzo istotnym elementem, jest symetryczne noszenie i podnoszenie malucha. Ubieranie i rozbieranie, podnoszenie i odkładanie niemowlaka wykonujemy naprzemiennie, raz na lewą, raz na prawą stronę. Powyższe zalecenia pozwolą uniknąć asymetrycznego układania się dziecka w trakcie rytualnych czynności dnia codziennego. Pozwoli to na prawidłowy rozwój umiejętności przenoszenia ciężaru ciała na prawą i lewą stronę oraz do przodu i do tyłu. Rodzic lub opiekun dziecka powinien korygować jego postawę zarówno w trakcie snu, jak i w ciągu dnia. Nie unikamy kładzenia malucha na brzuchu!  Jest to pozycja, która jest mu bezwzględnie potrzebna w dalszych etapach rozwoju podczas takich aktywności, jak podpór lub czworakowanie. Ostatnim istotnym aspektem, na który chciałabym zwrócić uwagę jest unikanie noszenia malucha w pozycji pionowej do 3 miesiąca życia. Dziecko przez pierwsze miesiące musi najpierw nauczyć się funkcji motorycznych w pozycji na plecach i na brzuchu. Te podstawowe czynności wzmacniają poszczególne grupy mięśniowe, które później, w pozycji pionowej, prawidłowo ustawiają kręgosłup w osi i  w przyszłości dziecko jest mniej narażone na wady postawy i dysproporcje w układzie mięśniowo-szkieletowym.

Podstawowe czynności pielęgnacyjne osobom niedoświadczonym mogą sprawić na początku trochę trudności. Należy jednak pamiętać, że prawidłowe ich wykonywanie jest  kluczowe w rozwoju dzieci. Pamiętajmy, że każdy kolejny raz będzie już o wiele łatwiejszy. Malutkie dziecko stawia przed Rodziną nie lada wyzwania, lecz przecież nasze dzieci są dla nas najważniejsze.

Dominika Kamińska

Dominika Kamińska

Fizjoterapeuta Dziecięcy, Rehabilitacja, Aktywny Tryb Życia, Zdrowe Odżywianie, Sport